TOPLANTI YÖNETİMİ VE SUNUM TEKNİKLERİ _ 1

TOPLANTI YÖNETİMİ VE SUNUM TEKNİKLERİ

 

Son yıllarda yapılan bir araştırmaya göre, ‘’ İnsanların en çok korktukları 10 neden’’ nedir ? diye sorulmuş…Cevaplar ise;

 

10. Köpekler

 9. Yalnızlık

 8. Uçmak

 7. Ölüm

 6. Hastalık

 5. Derin sular

 4. Aç kalmak

 3. Haşarat ve böcekler

 2. Yükseklik

 1. Bir grup önünde konuşma yapmak.

 

            İş yaşamında bir grup önünde konuşma yapmak her zaman olabilecek bir ihtimaldir. Eğer sizde böyle bir durumla karşılaşırsanız veya zaten işinizin bir parçası ise, üzülmeyin. Uzmanlar, bunun çaresinin bol bol prova yapmak, titizlikle hazırlanmak olduğunu belirtiyorlar.

 

            Bunların yanı sıra, iyi bir toplantı lideri olmak için bilginin de önemi tartışılmaz. Konuyu iyi bilmemiz, kullanılan malzemelerin özelliklerini, nasıl kullanıldıklarını takip etmeniz gerekir.

            Amacımız bütün konuşmalarımız boyunca dinleyicilerimizin söylediğimiz her şeyi anlamalarını ve bunlardan hoşnut kalmalarını sağlamaktır.

            İnsanlarla konuşurken, mesajınızı iletmekte kullandığımız ses dışında başka imkanlarımız da vardır. Bütün zamanımızı, konuşacaklarımızı kaleme alarak harcamamız doğru olmayacaktır. SES ve Vücut lisanı önemli yardımcılarımızdır. Sunum esnasında kullanılmaları kaçınılmazdır.

 

 

  1. SES: Sunumuz esnasında, en arkada oturan katılımcının duyabileceğinden biraz daha yüksek sesle konuşmamız gerekir. Ses tonunuzu vurgulamak istediğiniz önemli durumlarda yükselterek konuşmanıza canlılık ve anlam katın. Ve ilginin dağıldığını hissettiğiniz anlarda ses tonunuzu yükseltmek yerine, duraklayın…Duraklama süresi bizim gerekli duyduğumuzdan daha uzun bir zamandır.
  2. ELLER: Sunum başladı, birde baktınız ki iki tane eliniz ve aman Allah’ım kollarım ne kadar uzun muş hissi J).

      Bu kadar önemli silahlarınız iyi kullanılmazsa katılımcıların dikkatini dağıtır. 

      Sunumuzun etkisi azalır. Sizi rahatsız eder v.s…

      Bu yüzden ellerimizi ve kollarımızı, güvenli ve cesur bir şekilde hareket 

      ettirmeliyiz. Kesinlikle kollarımızı sarkıtmıyoruz. Ellerinizi cebinizden çekiniz 

      lütfen. Hayır olmadı; kalçalarınızın üzerinden de çekiniz. Oda ne; Sakın

      kollarınızı kavuşturmayınız.

 

 

3.   GÖZ TEMASI:  Bu çok ince ve ayrıntılı ve de üzerinde çok detaylı araştırmalar yapılmış bir konudur. Fakat en kısacası şudur ki; katılımcıların hemen hemen hepsiyle göz teması kurun. Bakışlarınız direk göz bebekleri değil de burun veya alın çevresinde odaklansın. Soru yönelten biri olursa, cevabınızı sadece bu kişiyle göz teması kurarak değil, tüm katılımcılarla göz teması kurarak verin.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !